Jagielnik

W dzisiejszym wpisie przedstawiam jedno z moich ulubionych śniadań na słodko. Syci na długo a dodatkowo rewelacyjnie smakuje więc kto jeszcze nie próbował jagielnika niech szybko nadrabia 😊

Składniki:

Spód:

1oog daktyli

60g wiórków kokosowych

20g kakao

Masa:

200g kaszy jaglanej

1 puszka mleka kokosowego

1 szklanka dowolnego mleka lub wody

80g masła orzechowego

60g erytrolu

50g odżywki białkowej (u mnie waniliowa)

35g żelatyny

Polewa:

270g daktyli

180g masła orzechowego

40g orzeszków ziemnych

Przygotowanie:

Spód:

Daktyle namaczamy we wrzątku – najlepiej w dwóch osobnych miseczkach (jedna na spód, druga na polewę). Kiedy daktyle zmiękną blendujemy je na gładką masę. Wiórki kokosowe również blendujemy, dodajemy kakao i mieszamy wszystko razem. Wykładamy spód foremki/tortownicy i chowamy do lodówki.

Masa:

Kaszę jaglaną dokładnie płuczemy a następnie gotujemy na małym ogniu w mleku kokosowym oraz zwykłym/wodzie. Kiedy będzie miękka i wchłonie cały płyn (ok.20 minut), odstawiamy do wystudzenia. Po ostudzeniu kaszę blendujemy na gładką masę z masłem orzechowym, odżywką, erytrolem oraz rozpuszczoną w 1/3szkl. wody żelatyną. Wykładamy masę na wcześniej przygotowany spód, schładzamy.

Polewa:

Blendujemy daktyle z masłem orzechowym. Dodajemy trochę wody co ułatwi rozprowadzenie polewy. Wykładamy ją na zastygniętą masę, posypujemy pokruszonymi orzeszkami.

Uwagi:

Jeśli chcemy mieć na wierzchu polewę o smaku słonego karmelu, dodajemy do niej odrobinę soli oraz używamy orzeszków solonych.

Erytrol możemy z powodzeniem zastąpić innym słodzikiem lub cukrem, np. ksylitolem.

Jeśli chcemy zrobić bardziej „płaski” jagielnik, możemy zmniejszyć ilość żelatyny.

Print Friendly, PDF & Email